Gryzonie najczęściej mogą pojawiać się w naszych domach i piwnicach w okresie jesienno-zimowym. Szukają wówczas ciepłego schronienia oraz pożywienia. Wabią je resztki jedzenia – a więc otwarte kubły na śmieci czy kompostowniki. Myszy i szczury mogą atakować również spiżarnie i podgryzać rośliny ogrodowe. Jak rozpoznać, że zadomowiły się u nas na dobre? I jak pozbyć się tych nieproszonych gości?

Myszy i szczury w domu

Zarówno szczury, jak i myszy są mistrzami w wykorzystywaniu wszelkich, nawet najmniejszych otworów, aby dostać się do naszych domów. Dla szczurów łatwo się przedostać przez uszkodzony kanał ściekowy lub odpływ do piwnic, czy mieszkań: plastikowe wpusty i zawory zwrotne nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Również dziury w ścianie, czy w dachu są często wykorzystywane przez te bardzo inteligentne zwierzęta, aby dostać się do ciepła. Myszy potrzebują jeszcze mniej przestrzeni, aby wejść do naszych domów. Nawet dziury wielkości ołówka, tj. o średnicy 6–7 milimetrów, wystarczą, aby gryzonie mogły się przecisnąć do środka.

Jak wykryć obecność myszy?

Obecność myszy potwierdzają:

  • niewielkie kupki odchodów (3–8 mm), pozostawiane na ścieżkach przemieszczania się myszy,
  • ślady nadgryzień na meblach, kablach itd.;
  • hałasy w nocy (np. delikatne drapanie);
  • silny zapach, którego przyczyną jest głównie mysi mocz, który zazwyczaj oznacza, że myszy występują w większej liczbie.


Myszy zazwyczaj rozprzestrzeniają się po całym domu. Ich wysokie tempo reprodukcji może szybko spowodować prawdziwą plagę. Mogą wtedy powodować większe szkody ze względu na ich tendencje do podgryzania różnych rzeczy. Myszy przystosowują się do rytmu aktywności ludzi i są aktywne wtedy, kiedy ludzie tej aktywności nie wykazują.

Myszy w domu – co teraz?

Jeżeli istnieją oznaki tego, że mamy w domu myszy, powinniśmy natychmiast odciąć wszelkie źródła pożywienia i przeprowadzić inspekcję domu pod kątem wszelkich dróg dostępu, z których mogą korzystać te małe gryzonie. Zwróćmy szczególną uwagę na piwnice, strychy, pralnie, garaże i przechowalnie.

Jeżeli myszy występują w niewielkich liczbach, możemy próbować je wytępić bez stosowania środków chemicznych, używając mechanicznej pułapki na myszy. Nawet przy niskim poziomie infestacji nie powinniśmy jednak ignorować powiązanego ryzyka dla zdrowia. Myszy przenoszą niebezpieczne wirusy, którymi mogą zarażać ludzi i zwierzęta domowe.

Jak wykryć obecność szczurów w domu?

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych oznak obecności szczurów są ich odchody – ciemnobrązowe długie, eliptyczne „bobki”, które mogą mieć wielkość nawet od 3 do 8 mm. Ekskrementy szczura są znacznie większe od mysich i trudno je przeoczyć, jeśli zwierzę zadomowiło się na „naszym terenie”. Najczęściej można je spotkać w miejscach, z których gryzoń pobiera jedzenie, a więc przy kubłach na śmieci, w spiżarni, w pobliżu kompostownika.

Ponadto charakterystyczne dla obecności tych zwierząt są wszechobecne hałasy – dźwięki drapania: w sufitach, ścianach lub pod podłogą – ponieważ szczury, inaczej niż myszy mogą poruszać się wszędzie.

Szczury w domu – co teraz?

Zrównoważone zwalczanie szczurów często oznacza konieczność zmiany swoich zachowań przez ludzi. Chodzi w szczególności o to, że nieodpowiednie przechowywanie żywności i błędy popełniane przy jej usuwaniu mogą zapewnić szczurom prawdziwą ucztę. Dzięki prostym zmianom możemy znacznie ograniczyć ryzyko występowania szczurów. Dlaczego szybka reakcja jest szczególnie ważna, gdy pojawią się pierwsze oznaki występowania szczurów? Przyczyna jest prosta: szczury bardzo szybko się rozmnażają. Nawet kilka sztuk szczurów, przy odpowiednim dostępie do pożywienia, może zapoczątkować prawdziwą plagę w bardzo krótkim czasie i spowodować znaczne szkody dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych.

Jak zwalczyć myszy i szczury w domu?

Już przy pierwszych oznakach obecności myszy i szczurów w domu, warto rozpocząć walkę z gryzoniami. Nawet jeżeli nigdy nie widzieliśmy tych szkodników, gdy tylko zaczniemy podejrzewać, że zagnieździły się w naszym domu, powinniśmy możliwie najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Trutki na myszy i szczury

W przypadku plagi o dużym natężeniu w suchych pomieszczeniach sprawdzą się trutki w ziarnach. W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak piwnice, garaże i pralnie, należy raczej stosować trutki w postaci pasty lub kostki. 

Uwaga: środki gryzoniobójcze zawsze należy umieszczać w karmnikach na trutki. Dzięki temu dzieci i zwierzęta domowe nie będą mogły się do nich dostać.

Pułapki na myszy

Najprostszym sposobem walki z gryzoniami są pułapki na myszy. Trzeba jednak pamiętać, że te tradycyjne, mechaniczne pułapki, mogą być  zagrożeniem dla dzieci i zwierząt domowych, które mają bezpośredni dostęp do martwego gryzonia. To też mało wydajna metoda – jedna mechaniczna pułapka eliminuje w jednym czasie tylko jednego osobnika.Zdecydowanie bardziej bezpieczną opcją są zamknięte pułapki na gryzonie. To sprytne połączenie skutecznej trutki z bezpieczną pułapką. Rodicum Alpha to gotowy do użycia pojemnik z trutką, który wystarczy jedynie wyjąć z opakowania i postawić w miejscu, w którym podejrzewamy obecność gryzoni. Pułapka jest dostępna wyłącznie dla myszy. Jeden pojemnik skutecznie eliminuje nawet 50 gryzoni, i co ważne – bez potrzeby uzupełniania trutki. To prosty i bezobsługowy sposób na myszy w domu. Działa już po 15 minutach i z łatwością poradzi sobie nawet z całym gniazdem.

Czego nie lubią myszy? Domowe sposoby na pozbycie się gryzoni

Zdecydowanie najlepszym sposobem na wypłoszenie myszy z domu i zapobieganie ich ponownym wizytom jest obecność innego zwierzęcia, czyli psa lub kota. Nie mając w domu czworonożnego strażnika, można próbować odstraszyć myszy przy pomocy roślin. Oleander, lawenda, wrotycz, dziewanna, mięta, wrotycz, a nawet spleśniała cytryna – te rośliny mogą pomóc w walce z nieproszonymi gośćmi. Trzeba rozłożyć je w okolicach gniazd albo ścieżek wędrówek myszy. Ich zapach zniechęci gryzonie do dalszego eksplorowania przestrzeni.

Oprócz odstraszania przy pomocy ziół jest wiele innych domowych sposobów na pozbycie się gryzoni. Wymienia się tu polewanie octem okolic gniazd i dróg wędrówek myszy lub spryskiwanie tych miejsc lakierem do włosów. Niektórzy stosują z powodzeniem układanie w newralgicznych miejscach folii aluminiowej, której boją się myszy.

Inne domowe sposoby na pozbycie się myszy i szczurów z domu to ustawienie elektrycznych wypłaszaczy, które emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale nieprzyjemne dla gryzoni. Mogą pomóc utrzymać nieproszonych gości w pewnej odległości od domu, jeśli istnieje ryzyko pojawienia się myszy i szczurów.

Czego boją się szczury – domowe sposoby na gryzonie

Chcąc wypłoszyć szczury z domu i obejścia, można spróbować naturalnych „odstraszaczy”, takich jak zapach niektórych ziół (mięty, dziewanny, oleandra, liści pomidorów, wrotyczu czy lawendy). Szczury nie lubią zapachu octu i lakieru do włosów. Trzeba jednak pamiętać, że to inteligentne zwierzęta i często potrafią „obejść” zastawiane na nie pułapki.

Dlatego, zamiast je odstraszać, znacznie skuteczniejszym sposobem na sprytne poradzenie sobie gryzoniami jest ich zwalczanie za pomocą Rodicum Extra. To specjalnie skomponowana, smakowita mieszanka tłuszczy i węglowodanów, która wabi gryzonie, w połączeniu z trucizną o opóźnionym działaniu. To skuteczny środek na szczury i nornice. Przynęta w postaci saszetek jest atrakcyjna dla gryzoni, ale dzięki zawartości gorzkich dodatków zniechęca inne zwierzęta do przypadkowego spożycia. Obecna w nim substancja czynna skutecznie eliminuje szczury.

Jak pozbyć się szczurów z produktami Protect Home

Szczury można skutecznie tępić trutkami na szczury Protect Home Rodicum Extra w postaci pasty. Napełnione saszetkami z pastą stacje deratyzacyjne należy umieścić w pobliżu gniazda na szlaku przemieszczania się szczurów i regularnie sprawdzać. Przynęta powinna być nałożona na metalowy szpikulec i w ten sposób umieszczona w stacjach. W takim wypadku gryzonie nie będą mogły jej zabrać „na później”. Zapewnia to lepszy ogląd tego, ile trutki szczury rzeczywiście zjadły. Stację należy sprawdzać co dwa dni, żeby zobaczyć, czy nie potrzeba dołożyć nowej porcji. Stosowanie trutki można zakończyć, gdy nie ma już szczurów do wyeliminowania i trutka przestaje znikać ze stacji deratyzacyjnej.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zapobiec pladze szczurów?

  • Nie wyrzucajmy resztek jedzenia do toalety. Nie wyrzucajmy jedzenia bez potrzeby.
  • Uszczelnijmy linie zasilania i otwory w ścianach (np. na kable).
  • Upewnijmy się, że kosze na śmieci są zamknięte.
  • Upewnijmy się, że pryzmę kompostową można odpowiednio zamknąć i/lub często przerzucać.
  • Oczyśćmy piwnice, komórki i przydomowe ogródki w taki sposób, aby ograniczyć możliwości gnieżdżenia się w nich tych szkodników.