Czy kiedykolwiek zauważyłeś różnicę w wyglądzie między dwoma blisko siebie rosnącymi trawnikami? Oprócz regularności koszenia są jeszcze inne metody, które odgrywają istotną rolę jeśli chodzi o sztukę tworzenia pięknego zielonego dywanu. Tutaj odkryjesz wszystkie sekrety, związane z koszeniem trawnika
Dlaczego warto kosić trawnik?
Koszenie trawnika ma pozytywne aspekty:
- uzyskanie estetycznego wyglądu,
- wzmocnienie trawy, która wytworzy bardziej żywotne liście,
- zapewnienie rozwoju korzeni w celu uzyskania większej gęstości i pięknej jednorodności trawnika,
- ułatwienie poruszania się, jeśli trawnik składa się z mieszanki traw, które tolerują chodzenie po nim.
Jakie narzędzia wybrać?
W zależności od powierzchni, nachylenia terenu i czasu, jaki ogrodnik może poświęcić na pielęgnację trawnika, istnieją różne opcje do wyboru:
Klasyczne kosiarki do trawy
Ważne jest, aby dobrać kosiarkę o odpowiedniej mocy i szerokości koszenia do koszonego obszaru. Im wyższa moc i większa szerokość cięcia, tym szybciej wykonamy pracę przy minimalnym wysiłku na dużych powierzchniach.
- Kosiarka elektryczna jest idealna do trawników o powierzchni mniejszej niż 250 m². Jest lekka w obsłudze, łatwo się ją uruchamia i robi niewiele hałasu. Jedyną wadą jest przewód i konieczność podłączenia go do gniazdka elektrycznego, ale jeśli wybierzemy model z akumulatorem, problem rozwiązuje się sam. W takim przypadku konieczny jest drugi akumulator, który przedłuży czas pracy kosiarki.
- Kosiarki spalinowe stosuje się na murawach o powierzchni 250 m² lub większej. Istnieją modele pchane i samobieżne. Ten ostatni rodzaj ma postać małego pojazdu, na którym siedzi ogrodnik. Jest to idealne rozwiązanie, gdy kondycja fizyczna nie pozwala na długotrwały wysiłek, ale także gdy trawnik jest bardzo duży (ponad 500 m²). Kosiarki spalinowe są wydajne i zapewniają łatwość poruszania się, ale są głośne, ciężkie, wytwarzają nieprzyjemny zapach i wymagają bardzo regularnych przeglądów i konserwacji silnika.
- Kosiarka mulczująca podczas koszenia, rozdrabnia od razu trawę na drobne kawałki i pozostawia je jako okrycie terenu. Pozostawiona trawa chroni glebę przed upałem i parowaniem wody. Kolejną zaletą jest to, że w naturalny sposób uzdatnia glebę w materię organiczną. Kosiarka ta musi być używana zdecydowanie częściej niż kosiarka tradycyjna. Rzadkie koszenie taką kosiarką powoduje iż tworzy się zbyt gruba warstwa mulczu, który nie jest w stanie odpowiednio szybko się rozłożyć. Powstały filc jest niekorzystny dla trawnika.
Roboty koszące
Zrobotyzowana kosiarka ma wszystko, co zwykła kosiarka, ale nie potrzebuje naszej obecności, aby pracować. Nowe modele pracują w każdych warunkach i są bardzo ciche.
Robot jest autonomiczny i pracuje samodzielnie według wcześniej ustalonych parametrów. Wraca do swojej bazy, aby się naładować i wykonuje pracę za Ciebie, czego efektem jest stale doskonale przycięty trawnik. Pamiętaj, iż takie roboty mają zalety i wady podobne do kosiarek mulczujących, czyli koszenie musi być częste.
Narzędzia tradycyjne
Kosiarka ręczna (spiralna) wykorzystuje jedynie energię ogrodnika. Dzięki temu narzędziu konieczne jest koszenie co najmniej raz w tygodniu w sezonie. Idealnie nadaje się do trawników o powierzchni mniejszej niż 100 m². Jest niedroga w zakupie, nie wymaga zastosowania paliwa i nie wytwarza zapachu ani hałasu.
Do tradycyjnego koszenia wysokiej trawy użyj kosy, która daje dobre rezultaty, ale wymaga przeszkolenia w zakresie obsługi narzędzia i ostrzenia. Bądź ostrożny, nie oczekuj, że uzyskasz idealny trawnik.
Kiedy i na jakiej wysokości należy kosić trawnik?
Trawniki powinny być koszone od marca do października. Kosimy późnym popołudniem, ponieważ rano jest jeszcze rosa, a w ciągu dnia jest zbyt dużo słońca, zwłaszcza w środku lata.
Pierwsze koszenie po sezonie zimowym odbywa się w marcu, jeśli występują temperatury dodatnie. Następnie trawa jest koszona raz w tygodniu aż do lata. Wysokość koszenia w tym czasie ustawia się od 3 do 5 cm w zależności od pożądanego wyglądu, rodzaju trawy i sposobu użytkowania trawnika.
W lecie należy kosić co dwa tygodnie. Ustaw wysokość koszenia na 10 cm, aby chronić glebę przed parowaniem. Trawnik będzie bardziej trwały, gdy gleba będzie zacieniona (korzenie trawy będą się wówczas lepiej rozwijały)
Jesienią zmniejsz wysokość koszenia i koś co 10 dni. Ostatnie koszenie powinno odbyć się w październiku przed przymrozkami na wysokości 7 – 10 cm.
Poznaj sekrety dobrze skoszonego trawnika
- Aby uzyskać wspaniały efekt, używane ostrze musi być idealnie ostre. W przeciwnym razie koszenie będzie nierówne, a trawa będzie osłabiona, zżółknie i będzie podatna na choroby.
- Koś najpierw wzdłuż (w regularne pasy), zachodząc na pasy o 10 cm w drodze powrotnej.
- Nigdy nie koś więcej niż na 1/3 wysokości trawy, aby nie osłabiać jej.
- Użyj krawędziarki, aby ułatwić przejazd kosiarki wokół przeszkód (drzewa, huśtawka, domek dla psa, klomby)
Wniosek: Jak to często bywa w ogrodnictwie, dobre, zadbane narzędzia zapewnią sprawną pracę i bardzo zadowalający efekt. Prawidłowo naostrzone noże i regularne koszenie (w odpowiednim czasie i na odpowiedniej wysokości w zależności od pory roku) to tajemnice, które pozwolą uzyskać efekt pięknej trawy.