Mączlik szklarniowy to biały owad, który żywi się sokiem roślin ozdobnych oraz jadalnych. Można go spotkać właściwie przez cały rok, zarówno w mieszkaniach na kwiatach doniczkowych, w ogrzewanych szklarniach, jak i ogrodach zimowych. Niestety mączlik również bardzo szybko się rozwija, co sprawia, że jego obecność błyskawicznie przeradza się w poważny problem. Warto więc dowiedzieć się, czym jest „biała muszka” oraz w jaki sposób można sobie z nią poradzić.
Czym jest mączlik szklarniowy?
Mączliki to niewielkie, uskrzydlone owady, które atakują liczne gatunki warzyw i roślin ozdobnych. Bardzo często obierają za cel uprawiane pod osłonami pomidory, a także rosnące w skrzynkach pelargonie, fuksje lub surfinie. Mogą atakować także warzywa kapustne i rośliny domowe (np. paprocie) oraz zioła w doniczkach (np. szałwię). Ich rozwojowi sprzyjają głównie zaciszne miejsca oraz suche powietrze.
Mączlik w domu – jak go rozpoznać?
Mączliki zazwyczaj pojawiają się w naszych domach w okresie upalnego lata. Wlatują przez otwarte drzwi i okna. Szukają wtedy nowych roślin żywicielskich. Szkodnik ten jest też często wnoszony do domu wraz z zakupionymi roślinami. Dlatego nowe kwiaty doniczkowe powinno się na początku objąć kwarantanną – postawić je z dala od zdrowych roślin i poobserwować, czy nie są zainfekowane.
Mączliki mają jasnozielone zabarwienie ciała, jednak woskowy nalot sprawia, że wydają się śnieżnobiałe. Samice składają swoje jaja na spodniej stronie blaszki liściowej. Jaja mają kolor kremowobiały, z czasem zmieniający się w ciemnoszary lub grafitowy. Larwy owada są płaskie i żółtawo-białe. Można je zaobserwować za pomocą lupy na dolnej stronie liścia.
Objawem działania szkodnika są z początku niewielkie żółte plamki na liściach roślin. Po pewnym czasie liście całkowicie żółkną, aż w końcu usychają i opadają.
Białe muszki na kwiatach balkonowych – czy to mączlik?
Schnięciem i żółknięciem liści może objawiać się wiele chorób roślin. Jak upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z mączlikiem? Jeśli na roślinie bytują dorosłe osobniki, wystarczy poruszyć jej liśćmi i sprawdzić, czy odlatują z nich białe owady. Można także spojrzeć na liście pod światło. Jeśli na roślinie bytują mączliki, da się na nich zauważyć charakterystyczne nakłucia – malutkie wygryzione otwory.
Mączlik – zwalczanie: jak zwalczać „białe muszki”?
Gdy tylko zauważymy objawy bytowania mączlika, powinniśmy bardzo szybko zareagować, wykonując zabieg gotowym do użycia środkiem owadobójczym, jakim jest Sanium AL. Zawiera on flupyradifuron – substancję zabójczą dla mączlików, która daje szybkie rezultaty i w krótkim czasie doprowadza do śmierci dorosłych owadów. Takie szybkie działanie ma także znaczenie ze względu na ograniczanie wydzielania spadzi, jak również powoduje, że samice mączlika nie są w stanie zdążyć złożyć jaj, co praktycznie kończy możliwość odbycia pełnego rozrodu. Sanium AL ze względu na działanie układowe (wchłania się z powierzchni liści i krąży wraz z sokami po roślinie), zabezpiecza opryskane rośliny nawet do 60 dni.
Uwaga! Wprawdzie „biała muszka” nie jest mistrzem latania, jednak często chowa się w różne zakamarki roślinne i chętnie żeruje na spodniej stronie liści. W takiej sytuacji aplikowanie produktu w postaci środka do bezpośredniego zastosowania, jakim jest Sanium AL, pozwala na łatwe kierowanie dyszy w te miejsca, które owad chętnie zasiedla. Rośliny warzywne preferowane przez mączlika szklarniowego, jak np. pomidory, cukinie czy ogórki, spryskujemy więc dokładnie do momentu, aż pierwsze krople cieczy będą zbierać się na brzegach liści.
Jak zwalczyć mączlika różanecznikowego?
Sanium AL pomaga zwalczać również dorosłe mączliki żerujące na róży i innych roślinach ozdobnych, rosnących w ogrodzie i pomieszczeniach zamkniętych. Tym sposobem możemy zwalczać mączlika różanecznikowego, który latem pojawia się na spodniej stronie najmłodszych liści rododendronów. Środki na mączliki cechują się dużą skutecznością. Warto jednak regularnie obserwować rośliny i w razie potrzeby szybko podjąć odpowiednie działania.
Mączlik na roślinach doniczkowych
W domu zamiast oprysku zaleca się korzystanie z preparatu doglebowego w postaci pałeczek. Takim środkiem jest Sanium PIN. Preparat ten również zawiera flupyradifuron, który stopniowo uwalnia się, zwalczając owady, nawet te, które ukryły się w trudno dostępnych miejscach. Taki preparat działa nawet do 9 tygodni. Dodatkową zaletą Sanium PIN są zawarte w pałeczkach składniki nawozowe, które – odżywiając roślinę – poprawiają jej wzrost, wybarwienie i zawiązywanie pąków.
Mączliki na pomidorach – zwalczanie
Sanium System to nowoczesny środek, który pozwala zwalczać dorosłe mączliki na liściach pomidorów rosnących w szklarniach i pod folią, ale jednocześnie nie szkodzi znacznie owadom pożytecznym i zapylającym (np. pszczołom). Działa szybko – nawet po 2-3 godzinach.
Czym zwalczyć mączlika szklarniowego w warzywach?
Środek Sanium System możemy także skutecznie stosować na zagonach papryki, ogórków, czy bakłażanów, gdyż jest odporny na warunki atmosferyczne i działa nieprzerwanie. Zwalcza nawet te owady, które uodporniły się już na inne środki.
Problem związany z zasiedleniem jajami
W nieco gorszej sytuacji zostajemy postawieni jednak wtedy, kiedy przynosimy sobie rośliny ozdobne, zasiedlone jajami lub larwami mączlika szklarniowego. Wtedy problem zostaje dostrzeżony znacznie później, dopiero po wylęgnięciu się owadów. Z reguły tak zainfekowany kwiat doniczkowy wymaga większej liczby zabiegów, prowadzonych z większą częstotliwością.
Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia się przed rozniesieniem szkodliwych owadów na inne rośliny. W tym celu, po zakupie roślin i wniesieniu ich do domu, można je niejako „zaimpregnować” substancją owadobójczą, która – krążąc po roślinie – będzie wykazywała trujące działanie żołądkowe w trakcie pobierania pokarmu przez osobniki dorosłe i larwy mączlika.
Do doniczek możemy wsadzić pałeczki owadobójcze Sanium PIN. W trakcie podlewania, obecna w nich substancja owadobójcza, jaką jest flupiradifuron, wraz z pobieraniem wody przez korzenie, zostanie rozprowadzana po całej roślinie. Taki sposób pobierania środka owadobójczego zapewnia bardzo długie działanie. Dobrą skuteczność zwalczania można uzyskać bez względu na to, w jakim stadium rozwojowym mączlik szklarniowy zasiedlił roślinę. Liczba pałeczek, którą musimy zużyć do zapewnienia właściwego poziomu ochrony, jest uzależniona od średnicy doniczek. Stosowanie pałeczek Sanium PIN jest też uzasadnione w przypadku tych roślin, które nie zostały zasiedlone, ponieważ chroni je przed ewentualną „przeprowadzką” szkodnika. Pamiętajmy jednak, że dla większej pewności zawsze warto, w razie potrzeby, dodatkowo spryskać roślinę preparatem Sanium AL, który można stosować na wszystkich roślinach ozdobnych.
Najlepszej jakości preparaty do zwalczania mączlików
Zwalczanie mączlików nie jest łatwym zadaniem. Skuteczność działań zwiększą jednak środki najwyższej jakości, dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Produkty z nową substancją czynną do zwalczania mączlików można kupić w różnych formulacjach, dzięki czemu można dobrać środek, który w danym momencie będzie najlepszym rozwiązaniem:
Oprócz efektu zwalczania szkodników, pozwala zyskać również dodatkowy efekt nawozu. Rośliny wyglądają znacznie lepiej, są bardziej zielone i doskonale kwitną. To bardzo dobry środek na czas kwarantanny roślin oraz do roślin domowych. Ze względu na swoją formę i sposób pobierania przez rośliny środek zaczyna działać z pewnym opóźnieniem, jednocześnie jednak działa znacznie dłużej.
Zaczyna działać już po 2-3 godzinach. Skutecznie zwalcza szkodniki – nawet takie, które są odporne na inne środki. To dobre rozwiązanie, gdy mamy więcej roślin do opryskania, bo preparat jest w formie koncentratu.
To wygodny preparat do działania interwencyjnego. Nic nie trzeba rozpuszczać, bo produkt jest gotowy do użycia. Dodatkowo dyszę można skierować w trudno dostępne miejsca, aby zadziałać na szkodniki, które ukryły się w gęstwinie liści.
Jaki oprysk na mączlika?
Ze względu na wygodę użycia środek polecany jest szczególnie do ochrony roślin w domu, na balkonach i tarasach. Może być także z powodzeniem stosowany w szklarniach i do warzyw pod folią. Zabezpiecza uprawy i zabija nie tylko mączliki, ale również mszyce i gąsienice motyli (w tym ćmę bukszpanową oraz poskrzypkę liliową);
Środek, który działa długo – nawet do 60 dni, dlatego nie trzeba będzie powtarzać zabiegu. Ma wygodny system opryskowy, dzięki czemu z rozprowadzeniem preparatu poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.