
Magnolia to prawdziwa perła wiosennego ogrodu – zachwyca dużymi, pachnącymi kwiatami, które pojawiają się jeszcze zanim rozwiną się liście. Jej wyjątkowy wygląd i zapach sprawiają, że jest jedną z najbardziej pożądanych roślin ozdobnych w Polsce. Choć magnolia kojarzy się z egzotyką, dziko rosnące okazy można spotkać w Azji Wschodniej czy Ameryce Północnej, to coraz częściej można ją podziwiać nie tylko w ogrodach botanicznych, ale również w prywatnych ogrodach w całym kraju. Około 25 gatunków jest na tyle mrozoodpornych, że można je uprawiać w naszym klimacie.
Gdzie w Polsce można podziwiać magnolie?
Magnolie najczęściej można spotkać w arboretach i ogrodach botanicznych – piękne okazy rosną m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, w Arboretum w Rogowie, w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu czy w krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ. W miastach takich jak Wrocław, Kraków, Poznań czy Warszawa, magnolie są też często sadzone w parkach i na skwerach, gdzie co roku wiosną przyciągają tłumy spacerowiczów. Szczególnie efektownie wyglądają podczas pełni kwitnienia, które przypada zazwyczaj na kwiecień – maj, choć niektóre odmiany zaczynają kwitnąć już w marcu, a inne powtarzają kwitnienie latem ale już nie tak obfite.
Kwiaty magnolii różnią się w zależności od gatunków. Zazwyczaj są duże, o barwie od białej, poprzez różne odcienie różu, aż po czerwoną. Wyhodowano nawet odmiany o kwiatach żółtych czy niebieskich.
Zanim posadzisz magnolię w ogrodzie

Magnolie w zależności od gatunku są drzewami lub krzewami. Zanim więc posadzisz jakąś w ogrodzie, zastanów się ile masz dla niej miejsca. Czy będziesz w stanie zapewnić jej prawidłową pielęgnację w czasie sezonu. Jakie kwiaty chciałbyś oglądać i w końcu, czy masz dla magnolii odpowiednie stanowisko. Rośliny te mają płytki i wrażliwy system korzeniowy, i nie znoszą przesadzania, więc stanowisko trzeba przemyśleć już na samym początku.
Popularne odmiany magnolii:
- Magnolia japońska – dorasta do 10 m, wymaga więc dużej przestrzeni. Jej korona ma kształt piramidy. Rośnie dość szybko i kwitnie obficie na biało, a kwiaty osiągają wielkość do 15 cm.
- Magnolia brooklińska – to drzewo dorastające do 5 – 6 m wysokości o pokroju piramidy. Wśród odmian znajdziemy te o żółtych kwiatach.
- Magnolia Soulange’a – zwana również pośrednią, to krzew dorastający do 3 – 4 m wysokości o kulistej, rozłożystej koronie. Jej duże, różowe kwiaty w formie kielicha są ustawione do góry.
- Magnolia gwiaździsta – jest wolno rosnącym krzewem o gęstej zaokrąglonej formie. Nadaje się do mniejszych ogrodów, bo osiąga 2 -3 metry wysokości. To prawdziwa królowa ogrodu. Pąki o barwie jasnoróżowej rozwijają się do białych, szeroko otwartych, silnie pachnących i o licznych płatkach kwiatów.
Jak i kiedy sadzić magnolię?

Najlepszy czas na sadzenie magnolii to wczesna wiosna lub jesień, kiedy gleba jest wilgotna, ale nie zmarznięta. Rośliny sadzone z pojemników z rozwiniętym systemem korzeniowym można sadzić również w innych terminach, ważne jest jednak, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Co roku wiosną, centra ogrodnicze oferują podrośnięte sadzonki kwitnących magnolii, które można bezpiecznie od razu posadzić w ogrodzie. Dzięki temu można cieszyć się pierwszym kwitnieniem już w bieżącym sezonie.
Jakie stanowisko dla magnolii wybrać w ogrodzie?
Magnolia najlepiej czuje się w słonecznych lub lekko zacienionych miejscach, osłoniętych od silnego wiatru, który może uszkodzić delikatne pąki kwiatowe. Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna, dobrze przepuszczalna i stale umiarkowanie wilgotna. Magnolia nie lubi gleb ciężkich i podmokłych. Po posadzeniu od razu ściółkujemy podłoże, co korzystnie wpłynie na kwasowość gleby oraz na późniejsze utrzymanie wilgoci. Przez pierwsze trzy tygodnie podlewamy nasz okaz wodą z dodatkiem Ukorzeniacza Stymulatora Wzrostu Osiryl. To pozwoli roślinie szybciej się zaaklimatyzować na nowym miejscu oraz odbudować uszkodzony podczas sadzenia system korzeniowy. Preparat ten należy stosować też za każdym razem, gdy magnolia choruje albo została zaatakowana przez szkodniki, aby mogła szybciej wrócić do zdrowia.
Czy magnolia to roślina wieloletnia?
Tak, magnolie to rośliny wieloletnie – mogą żyć i pięknie kwitnąć przez dziesięciolecia. Wymagają jednak cierpliwości, ponieważ młode rośliny często potrzebują kilku lat, by w pełni się rozwinąć i obficie zakwitnąć. Z roku na rok stają się coraz okazalsze i bardziej widowiskowe. Warto zadbać o nie odpowiednio od samego początku, by stworzyć im optymalne warunki do rozwoju.
Jak dbać o magnolię, aby kwitła obficie?
Magnolie nie są szczególnie wymagające, ale aby mogły rozwijać się zdrowo i obficie kwitnąć, trzeba zapewnić im regularne podlewanie – zwłaszcza w okresach suszy oraz w czasie kwitnienia. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale systematyczne, by gleba była stale lekko wilgotna.
Do nawożenia magnolii doskonale sprawdzi się nawóz 2w1 Nawóz i Ukorzeniacz. To naturalny produkt, który dzięki powolnemu uwalnianiu składników, zapewnia stały dopływ substancji pokarmowych a dzięki obecności Osiryl poprawia odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Prawidłowo nawożona magnolia intensywniej kwitnie, tworząc więcej i większych kwiatów. Pamiętaj, że rośliny nawozimy nie tylko wiosną, ale regularnie aż do wczesnej jesieni, kiedy to magnolie zawiązują pąki.
Stosując odpowiednie nawozy oraz zapewniając magnolii odpowiednie stanowisko i nawodnienie, możemy cieszyć się jej wyjątkowym pięknem co roku. Magnolia to nie tylko ozdoba ogrodu, ale prawdziwy symbol wiosennej elegancji.