Gryzonie żerujące w obrębie działki mogą stanowić poważny problem. Hodowcy warzyw i roślin owocowych bardzo często skarżą się na ogromne zniszczenia spowodowane plagą tych drobnych szkodników. Niestety, standardowe metody ich zwalczania niekiedy nie wystarczają do ich całkowitego przepędzenia. Na szczęście istnieją skuteczniejsze sposoby, które mogą pomóc w likwidacji problemu w postaci gryzoni.
Czemu gryzonie w ogrodzie są szkodliwe?
Myszy, nornice, szczury i inne zwierzęta żyją w obrębie zewnętrznych warstw gleby. To ich naturalne środowisko żerowania, w którym również wydają na świat młode. Najczęściej za pokarm obierają sobie rośliny hodowane przez wielu z nas w przydomowym warzywniaku. Kłącza, pędy młodych sadzonek, a także korzenie marchewki czy pietruszki są najchętniej wybieranym przez gryzonie przysmakiem
Te z pozoru niewinne i drobne zwierzęta poprzez drążenie tuneli przyczyniają się do niszczenia korzeni roślin, młodych pędów lub świeżo posianych roślin. Przez dużą liczbę pustych przestrzeni część roślin może ulec gniciu. Problem jest jednak większy, ponieważ organizmy mają bardzo wysoką zdolność reprodukcji. Pojedyncza samica nawet kilkukrotnie w ciągu roku ma liczne potomstwo, które może potęgować kłopoty z utrzymaniem roślin w odpowiedniej kondycji.
Przeczytaj nasz artykuł: >>> Skuteczne sposoby na gryzonie – jak zwalczyć myszy?
Jak rozpoznać gryzonie w ogrodzie?
Nieproszonych gości w ogrodzie czy na działce może być wiele. Większość z nich pojawia się wiosną i latem jak krety, nornice, karczowniki. Inne, np. myszy polne, zjawiają się w okolicach ludzkich domostw dopiero jesienią i zimą, chcąc się schronić przed zimnem i szukając pożywienia, którego brakuje na łąkach. Jak rozpoznać, który szkodnik zadomowił się na naszym terenie?
Kret w ogrodzie? Po czym poznać?
Bytowanie kreta szybko wychodzi na jaw. Tworzy on kopce płasko-stożkowe, które niszczą grządki i trawniki. Krety tworzą sieć tuneli o okrągłym przekroju i sporej średnicy (6 cm). Ryją głęboko pod ziemią – na tyle, że ciężko jest zlokalizować tunel poza kopcem, bez nakłuwania ziemi. Podgryzają korzenie warzyw uprawnych, drzew i krzewów.
Jaki gryzoń robi dziury w ziemi?
Najczęściej dziury w ziemi kojarzą nam się z kretami. Jednak ich sprawcami mogą być też nornice. Tworzą one tunele płytko pod ziemią, na głębokości ok. 5-15 cm. Nie robią jednak kopców. Potrafią budować długie labirynty. Wejścia do nich często znajdują się obok siebie. Nornice mogą stworzyć nawet kilka do kilkunastu dziur w jednym miejscu.
Co podgryza korzenie jabłoni?
Za podgryzanie korzeni drzew najczęściej odpowiedzialny jest karczownik. To zwierzę przypominające kreta i często z nim mylone. Charakteryzuje się tym, że również robi kopce. Są one jednak płaskie. Korytarze karczownika są owalne i szerokie (średnica ok. 5 cm), jednak w przeciwieństwie do tuneli kreta prowadzone płytko. Dzięki temu łatwo odkryć ich przebieg bez przekopywania większej części ogrodu.
Myszy w ogrodzie – po czym poznać?
Myszy lubią podgryzać owoce znajdujące się przy ziemi i na niskich krzaczkach np. truskawki. Przyciągają je także owoce, które spadły z drzew. Mogą podgryzać także korę w sadach. W pobliżu domu mogą pozostawiać także charakterystyczne, drobne, czarne odchody.
Lepiej zapobiegać? Nie zawsze jest to w pełni skuteczne
Jednym ze sposobów na zwalczanie gryzoni w ogrodzie jest utrzymanie w nim porządku. Regularne przekopywanie ziemi, usuwanie resztek wyschniętych roślin oraz likwidowanie chwastów czy koszenie trawy będzie skutecznie odstraszać żerujące pod ziemią osobniki.
Jak zabezpieczyć rośliny przed gryzoniami?
Warto również zwrócić uwagę na okres zabezpieczania roślin na zimę. Ściółkę osłaniającą należy układać wtedy, gdy ziemia będzie już nieco przemarznięta. W przeciwnym razie, gryzonie, poruszające się nadal w warstwie gleby, mogą zrobić sobie z przygotowanej konstrukcji schronienie i dodatkowo uszkodzić rośliny.
Ochrona drzew przed gryzoniami
Podgryzane przez nieproszonych gości drzewa można otoczyć siatką, gazetami, słomą, papierem. Można też rozstawić drobną siatkę wokół pnia, w odległości ok. 1,5 m od niego. Powinna być na tyle wysoka, by np. myszy miały trudność ze wspinaniem się na nią.
Sposoby na zwalczenie gryzoni w ogrodzie
Najlepszą obroną przed gryzoniami jest atak. Z tego względu warto stosować najróżniejsze sposoby na pozbycie się ich z naszego terenu.
Rośliny odstraszające gryzonie
Gryzonie nie przepadają za zapachem niektórych kwiatów i ziół.
- Jeśli doskwiera nam towarzystwo myszy – w ogrodzie, w strategicznych miejscach możemy posadzić np. czosnek, miętę, oleander, dziki rumianek, nostrzyk czy wilczomlecz.
- Nornice również nie przepadają za czosnkiem, miętą, nostrzykiem i wilczomleczem. Ponadto nie lubią zapachu czarnej porzeczki, gorczycy i rącznika pospolitego.
- Krety i karczowniki unikają miejsc, w których rosną różne gatunki czosnku (niedźwiedziego, dzikiego, ozdobnego). Na krety dobrze sprawdzi się też posadzenie aksamitek, czarnego bzu i bazylii.
Oczywiście nie każdy chce sadzić w ogrodzie nowe rośliny. Niektórzy z nas są uczuleni lub mają już zaplanowany ogród. W takich przypadkach zaleca się stosowanie pułapek i trutek.
Domowe sposoby na gryzonie
Do zwalczania gryzoni można wykorzystać również ich naturalnych wrogów, czyli na przykład koty. Dzięki obecności kota w ogrodzie można znacznie zmniejszyć wpływ gryzoni na rośliny, jednak nie daje to pełnej gwarancji rozwiązania problemu.
Warto jednak pamiętać, że zwierzę to nie zabawka i biorąc je do domu, nakładamy na siebie sporą odpowiedzialność.
Szkodniki można wyeliminować specjalnym preparatem
Przy silniejszym ataku myszy i gryzoni, standardowe sposoby zapobiegania mogą nie wystarczyć. Wówczas przyda się specjalna trutka, z której pomocą można całkowicie lub w większości wyeliminować populację szkodników. Nieocenioną pomocą w tym przypadku mogą być dwa produkty:
1. Rodicum Alpha – skuteczny pojemnik z trutką do zwalczania myszy,
2. Rodicum Extra – dobry produkt na szczury oraz nornice.
Oba preparaty na gryzonie sprzedawane są w formie pasty.
W Rodicum Alpha pasta umieszczona jest w stacji deratyzacyjnej. Wystarczy wyjąć pojemnik z pudełka i ustawić w odpowiednim miejscu. Trutka została przygotowana w taki sposób, by inne domowe zwierzęta nie próbowały jej połknąć. Dzięki dobranym składnikom preparat świetnie przyciąga uwagę gryzoni, i po około 15 minutach rozpoczyna swoje działanie. Jedna stacja z Rodicum Alpha może zlikwidować do 50 myszy.
Rodicum Extra to saszetki z pastą, które trzeba włożyć do stacji deratyzacyjnej, a następnie umieścić w pobliżu miejsc występowania gryzoni. Mogą to być otwory, wyloty korytarzy czy stwierdzone lokalizacje żerowania.
Skuteczne produkty mają jeszcze jedną zaletę – ich cena jest stosunkowo niska, więc każdy właściciel działki będzie mógł z nich skorzystać.