Czy zauważyłeś miedziano-pomarańczowe plamy na liściach swojej rośliny? To prawdopodobnie rdza. Tutaj dowiesz się, jak ją rozpoznać, leczyć i zapobiegać jej występowaniu.
Co to jest rdza?
Rdza jest jedną z najczęstszych chorób roślin. Grzyb ten pojawia się najczęściej wiosną i jesienią, i rozprzestrzenia się naprawdę szybko. Ważne jest, aby działać od razu po zauważeniu pierwszych objawów, aby grzyb nie uszkodził całej rośliny. Bardzo często występuje on na różach i drzewach cytrusowych, ale może również zaatakować wiele innych rodzajów roślin, owoców i kwiatów. Choroba ta wpływa na proces fotosyntezy rośliny, osłabia roślinę i uniemożliwia jej prawidłowy wzrost.
Jak rozpoznać rdzę?
Rdza jest łatwa do rozpoznania. Tworzy ona pomarańczowe plamy na całych liściach rośliny. Chociaż plamy są zazwyczaj pomarańczowe, mogą być również czerwone, żółte, brązowe lub czarne w zależności od rodzaju grzyba. Infekcja zwykle zaczyna się na liściach, ale można się również rozprzestrzenić na łodygi.
Jak leczyć rdzę?
Leczenie rdzy w zasadzie nie różni się niczym od leczenia innych chorób grzybowych.
Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich zainfekowanych liści i łodyg lub innych zainfekowanych części (spal je, aby upewnić się, że nie zainfekują innych roślin w ogrodzie).
Po usunięciu wszystkich zainfekowanych liści, spryskaj roślinę środkiem grzybobójczym, aby zapobiec kolejnym infekcjom.
Jak zapobiegać rdzy?
Stosowanie metod profilaktycznych jest kluczowe, ponieważ w przypadku grzybów zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie.
Rdza rozwija się w warunkach wilgoci, dlatego podczas podlewania roślin unikajmy zraszania liści, podlewajmy rośliny tylko u podnóża. Dobrze jest również przerzedzić liście, aby nie doprowadzić do zawilgocenia liści.
Aby upewnić się, że choroby takie jak rdza nie rozprzestrzeniają się między roślinami, należy umieścić je w dość dużej odległości od siebie, ponieważ grzyby są znane z umiejętności przenoszenia się z jednej rośliny na drugą.